System sterowania Avolites nie jest zbyt popularny w Polsce, jednak nie oznacza to że oprogramowanie jest wybrakowane. Wręcz przeciwnie, Avolites Titan to zaawansowany system sterowania oświetleniem rozwijany od lat w którym cały czas dodawane są nowe funkcjonalności.
Podczas targów Scena Jutra 2025 miałem okazję bliżej przyjrzeć się konsoli i wygrzebać jej podstawowe funkcje które po prostu Wam opiszę. Bo uważam, że jest to system warty uwagi i idzie w bardzo dobrym kierunku.

Kilka przykładowych urządzeń Avolites:



Od lewej:
- D7 – niewielka konsoleta o ogromnych możliwościach, mieści się do bagażu podręcznego w samolocie i wraz z Peli casem nie waży więcej niż 30kg (w peli ok. 23kg, bez peli 17kg). Zachowuje te same funkcjonalności co każde urządzenie oparte o oprogramowanie Titan. Dostępna w dwóch wersjach – „330” która ma 3 główne ekrany i 30 suwaków oraz „215” posiada 2 główne ekrany i 15 suwaków.
- T3 – najmniejszy w rodzinie „wing” który wymaga do pracy komputera. Jego zaletą jest największa mobilność, wraz z laptopem mieści się do plecaka. Bazowo jest w stanie wypuścić 16 linii DMX po sieci lub 4 bezpośrednio przez złącza XLR.
- D9 – jedna z największych konsolet. Podobnie jak D7 posiada dwa warianty 215 oraz 330.
Oprogramowanie i wizualizer – intuicyjnie i jakościowo
Hardware Avolites napędza oprogramowanie Titan. Podczas Sceny Jutra 2025 i 2024 miałem okazję „poklikać” i muszę przyznać że pierwszy user experience jest naprawdę przyjemny, całość działa szybko i responsywnie. Jeśli znasz inne systemy to bardzo prawdopodobne, że staniesz i będziesz wiedział jak zrobić bazowe rzeczy.
Ogromną zaletą urządzeń opartych o Titana jest wbudowany wizualizator Capture z którego jak wiemy korzysta prawie połowa branży na całym świecie. Tutaj jest w nieco okrojonej formie gdyż bez projektu przygotowanego w Capture nie możemy wstawić obiektów typu krata, podesty itp. Jedynie urządzenia rozmieścimy bez żadnego problemu. Kupujemy konsoletę lub winga i możemy zrobić cały preprogramming w dobrze wyglądającym wizualizatorze.
Żeby nie było za kolorowo, to na pewno do wad softa mogę zaliczyć głównie prawy pasek z przyciskami oznaczonymi A, B, C, D, E, F, za ich pomocą przełączamy się po menu System czy Disk. Niby jest to intyicyjne ale za to dużo klikania i grzebania także często długo zajmuje znalezienie pożądanej funkcji.

Co z efektami? – można szybko jak i dłużej, ale po swojemu!
Titan posiada trzy główne edytory efektów są to:
- Shape generator – najprostszy i najszybszy efektor, najlepiej sprawdza się do ruchów głów, łatwo zrobimy na nim kółka, ósemki czy inne kształty. Mamy do dyspozycji oczywiście parametry typu opóźnienie w fazie, prędkość, powtórzenia itp. Oczywiście możemy za jego pomocą też stworzyć efekty na dimmer czy kolor aczkolwiek do tego lepiej sprawdza się następny generator.
- Keyframe shapes – tutaj zaczyna się robić ciekawie, mamy tutaj możliwość zapisania dowolnego przebiegu efektu w klatkach kluczowych wraz z przejściem (sinus, linear itp.) Daje to ogromne możliwości w tworzeniu różnorakich flyoutów czy innych rzeczy gdy kilka parametrów urządzenia współgra ze sobą.
- Pixel mapper – generator contentu na urządzenia pixelowe lub odtwarzacz wcześniej przygotowanych wizualek do nałożenia na layout urządzeń. Przy generowaniu contentu mamy do dyspozycji wiele parametrów, można także tworzyć wiele warstw z różnymi kształtami, gradientami czy innymi dziwactwami



Prism – nowe podejście do mediaserwera
Avolites Prism to ciekawy koncept na media serwera. Zamiast kupować wielką rackową kobyłę za nie wiadomo jakie pieniądze wystarczy zwykły laptop z oprogramowaniem Prism.
Całość zachowuje funkcjonalności związane z integracją z Titanem, dla przykładu, gdy wrzucimy klipy do Prism, w konsolecie opartej o Titana widzimy ich miniaturki więc nie musimy męczyć się z tworzeniem miliona triggerów dla każdego klipu tylko wszystko mamy od razu pod ręką.

Oprogramowanie ma całkiem czytelne UI i jest proste w użytkowaniu – także świetlicy, możecie szybko zostać realizatorami multimediów bez wydawania dodatkowej kasy!
Summary
Avolites na pewno powoli zaczyna gonić konkurencję funkcjonalnościami swoich rozwiązań. System jest bardzo rozbudowany zachowując przy tym intuicyjność o czym sam miałem okazję przekonać się na własnej skórze. Oczywiście bazuje na pierwszym wrażeniu, więc im dalej w las tym może być ciężej. – Niemniej jednak zachęcam do zapoznania się z systemem.
O D7 poopowiadał trochę Michał Fiodorow na naszym vlogu ze Sceny Jutra, na którzy zapraszamy wystarczy tutaj klik.
Jeśli jesteście zainteresowani tym systemem to polecamy śledzić social media Prolight, gdzie co jakiś czas odbywają się bezpłatne szkolenia wprowadzające.
A Wy co o tym sądzicie? Czytajcie nasze inne publikacje i dajcie znać w komentarzu!
Manufacturer: AvolitesDistributor: Prolight Sp. z o.o.