Brighter wchodzi na rynek urządzeń laserowych

Czyli X-Beam IP

Dużo nowości ostatnimi czasy pojawia się na rynku. Brighter też nie śpi wypuszczając X-Beama IP. Jest to pierwsze urządzeniem tego producenta oparte o źródło laserowe.

Brighter X-Beam IP to urządzenie typu beam oparte o laser fosforowy o mocy 120w zamknięte w niewielkiej obudowie, której waga nie przekracza 14kg zachowując przy tym klasę szczelności IP66 (jeśli ciekawi kogoś coś więcej na ten temat to Kamil fajnie to zestawił. O tutaj klik)

Źródło, kolor i optyka

Tak jak wyżej pisałem, X-Beam IP napędza 120w laser fosforowy o żywotności do 12 000 godzin. Moc wyjściowa to 6800 lumenów, a kąt świecenia to stało-ogniskowe 1° z możliwością regulacji ostrości.

Jak ten laser fosforowy działa? W dużym uproszczeniu polega to na tym, że mamy niebieski laser o dużej mocy. Jego światło trafia na specjalny materiał zwany luminoforem fosforowym. Fosfor zmienia część niebieskiego światła na żółte co powoduje że obie barwy się mieszają i powstaje biały. Dzięki temu można uzyskać wysoką jasność przy niewielkim zużyciu energii.

Dla porównania stary wysłużony Sharpy (źródło HRI+ 190W) na 20m generuje moc świetlną na poziomie ok. 60k lux, a XBeam deklarowany strumień na 20m ma na poziomie 87,5k lux.

Przy pozytywnym całokształcie delikatnie zwróciła naszą uwagę temperatura barwowa na poziomie 9200 stopni Kelvina – dość niebiesko. Współczynnik RA (CRI) określany jest na poziomie >70.

Tutaj pokusiłem się o sprawdzenie jak to się ma w innych urządzeniach na źródle fosforowym. Większość urządzeń oparte o tę technologię ma podobne parametry jeśli chodzi o ciepłotę i CRI. Dla przykładu Ayrton Kylami na źródle 100W Fosfor Laser ma 9000K i CRI na poziomie 70+

Pamiętajmy też o tym, że to źródło światła jest dość nowe, tak jak LED, które też jeszcze niedawno były nowością, a mieszanie kolorów zostawiało wiele do życzenia.

Efekty, gobosy, kręcioły:

W urządzeniu na pewno zwraca uwagę zastosowanie wielu różnych funkcji w na prawdę kompaktowej obudowie i wysokiej klasie szczelności:

  • Mieszanie kolorów CMY
  • Tarcza 12 filtrów dichroicznych
  • 17 statycznych gobosów
  • 2 pryzmaty – jeden 8 krotny kołowy i drugi 24 krotny kołowy, możliwość nakładania obu na raz.
  • Filtr frost
  • Elektroniczny 16 bitowy dimmer i shutter 1-25 Hz

Obiektywnie można przyznać, że jak na wspomniane 14kg wagi i IP66 to daje nam całkiem sporo możliwości efektowych.

Ruch i sterowanie.

Brighter X-Beam IP ma klasyczny zakres ruchu PAN 540° i TILT 270°. O prędkości ruchu nie ma na chwilę obecną informacji, jednak patrząc na rozmiar urządzenia i jego wagę, powinno być szybko.

Tutaj producent 3-krotnie nam podkreślał, żebyśmy uwierzyli na słowo, że urządzenie jest najszybsze w swojej klasie na rynku. Na słowo nie wierzymy, ale przekazujemy dalej info. Chętnie sprawdzimy to sami i wtedy ocenimy i do tego wrócimy. Skoro już jesteśmy przy sprawdzaniu to urządzenia jeżdżą po Polsce i można sobie zabookować demo pisząc do producenta. (klik-kontakt)

X-Beama IP wysterujemy zwykłym DMX’em 5-pinowym lub skrętką przez Art-Net lub sACN. Urządzenie posiada dwa tryby DMX, jeden 14 kanałowy i drugi 19 kanałowy. Także tutaj standardzik branżowy.

Podsumowanie

Bazując na danych dostarczonych przez producenta produkt Brightera to zdecydowanie ciekawy kąsek który zasługuje na chwilę uwagi.

Kilka elementów, które wyczytaliśmy mogą budzić wątpliwości (czy faktycznie tak jest w rzeczywistości jak na papierze) bo prezentuje się to zbyt pozytywnie, a my już znamy takie przypadki! Dlatego chętnie wrzucimy X-Beam’a na młyn i sami sprawdzimy jak się zachowuje się nowe urządzenie marki Brighter, a wtedy na pewno wrócimy z aktualizacją.

A Wy co sądzicie o nowym X-Beamie IP? Zapraszam do zostawienia komentarza!

Janek Iwaszkiewicz

Młody adept sztuk świetlistych. Uwielbiający nowe technologie oraz programowanie. Mimo młodego wieku rozbraja i wymyśla coraz to nowsze rozwiązania z systemami sterowania oświetlenia. Od niedawna główny techniczny naszego portalu!

Producent:
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

Poprzedni
Sharpy Ultimo

Sharpy Ultimo

Przyjrzyjmy się nowemu Sharpy od Clay Paky

Następny
Niezbędnik technika/realizatora oświetlenia.

Niezbędnik technika/realizatora oświetlenia.

Swisson XMT-500, tester DMX

Może ci się spodobać