Przeglądając różne artykuły, filmy i relacje w celu znalezienia ciekawego tematu na portal wpadłem przypadkiem na francuskiego producenta systemów śledzenia „Naostage”. Co ciekawego w kolejnym systemie śledzenia? Ano to, że wspomniany system nie wymaga fizycznych trackerów, a rozpoznanie odbywa się za pomocą oprogramowania do rozpoznawania sylwetek. Ciekawe prawda?
Sama firma powstała w 2018 roku, więc stosunkowo niedawno biorąc pod uwagę przerwę Covidową na całym świecie. Jej „ojcami” są Paul, Olivier i Nathan, inżynierowie. Jak o sobie mówią pasjonaci występów scenicznych, świata audiowizualnego oraz nowych technologii.
Potencjalne zastosowania K SYSTEM są nieograniczone: poza koncertami, trasami koncertowymi i festiwalami technologia ta może być wykorzystywana praktycznie wszędzie. Przykładowe spektrum zastosowania jest szerokie, od atrakcji dla zwiedzających w muzeach czy galeriach zaczynając, przez wyzwalanie efektów dźwiękowych, wideo i świetlnych. K SYSTEM daje możliwość zautomatyzowania pokazu, upraszczając przygotowawczą produkcję i redukując koszty we wszystkich dziedzinach. Na cały system składają się trzy elementy.
Kapta 3D sensor – pierwszy element systemu
Jest to panel z sensorami i kamerą, który powieszony na kracie (w przypadku zastosowania koncertowego) lub w wyznaczonym miejscu instalacji pozwala na skanowanie przestrzeni do trackowania. Dostępny w dwóch rodzajach. Pierwszy oznaczony liczbą 320 pozwala na skanowanie maksymalnej przestrzeni 10x8m, a najwyższa wysokość na jakiej pracuje to 8m. Model 640 jest bratem z większymi możliwościami, ponieważ daje możliwość skanowania obszaru o rozmiarze 20x12m, a maksymalna wysokość na której możemy go powiesić to 15 metrów.
Sam sensor przypomina LED Bar, tylko nie świeci, a skanuje… Podłączymy go standardowym PowerCON’em, a informacje przekazuje za pomocą przewodu etherCON – zalecany Cat6a.
KORE – czyli mózg operacji
Drugim elementem całego systemu jest serwer, dzięki któremu wszystko wstaje do życia. Wspomnianą Kaptą wpinamy się do niego przewodem Cat6a i to wszystko. Proste?
Sam serwer pozwala nam na wpięcie dwóch sensorów i obsłużenie aż do 16 osób na scenie jednocześnie! Co tu więcej pisać o komputerze, mieści się w standardzie 19’ 4U, pobiera 1kW i ma mocna kartę sieciową.
KRATOS – System operacyjny
W KRATOSIE zaklęta cała magia. Jest to intuicyjny program służący do obsługi systemu. Nie ukrywam, że jego layout jest zaskakująco nie skomplikowany i przyjemny na pierwszy rzut oka.
Oprogramowanie pozwala nam na kalibrację przestrzeni, która jak podaje producent zajmie Wam nie więcej jak 20 minut. Same możliwości oprogramowania są niesamowite. Podczas konfiguracji możemy przypisać osoby do slotu targetowego. Wystarczy umieścić fizycznie osobę na trackowanym obszarze i zaznaczyć w programie, że „TAK TO JEST TEN OBIEKT” i to wszystko. System od tego momentu sam będzie rozpoznawał kto jest kto, bez żadnych trackerów.
Program daje nam wiele możliwość, zaczynając od tworzenia plotu, wyznaczania stref trackowania, tworzenie scenariuszy, interakcji, aż po tworzenie kolejek cue. KRATOs obsługuje praktycznie wszystkie standardy, aby móc go połączyć z każdym możliwym systemem audiowizualnym. PSN, OSC, Telnet, sACN, Art.-net, http, UDP czy TCP, bierz co chcesz.
Z informacji technicznych warto dodać, że producent podaje dokładność trackowania na poziomie <10cm.
Prostota dzięki technologii.
Jako fan nowoczesnych rozwiązań, które dzięki automatyzacji są coraz bardziej przyjazne użytkownikowi, nie ukrywam, że zastosowanie AI w tym systemie jest conajmniej szokujące, tak pozytywnie.
Przyglądając się w jaki sposób odbywa się instalacja i konfiguracja, okazuje się, że dzięki temu systemowi, każdy – nawet bez jakieś specjalistycznej wiedzy, może przygotować Naostage K SYSTEM do pracy. Instalacja ogranicza się do dwóch przewodów i powieszenia jednego „bara” w wybranym miejscu.
Sam fakt, że nie potrzeba żadnych sensorów, kilku kamer, czy trackerów sprawia, że można nazwać ten system istnym „plug&play”.
Nie wierzysz? Możesz sprawdzić to sam!
Dokładnie tydzień temu firma Naostage udostępniła swój software za darmo do przetestowania, więc możecie sami naklikać i zobaczyć, czy faktycznie jest tak prosto. Program możecie pobrać po tym LINKIEM. Demo oprócz ogólnego oblotu pozwala na zainstalowanie symulatora KAPTA i testowanie programu jak w prawdziwym życiu.
Podsumowanie
Produkt ten został wydany po czterech lat badań i rozwoju. Sam K SYSTEM zdobył nagrodę JTSE Innovation Award 2022 (kategoria najlepszego sprzętu/oprogramowania) na niedawnych targach JTSE w Paryżu, The Best of Show na ISE 2023 oraz przeszedł do finału nagród AV, których rozdanie niebawem odbędzie się w Londynie. Z relacji wynika, że Jurorzy byli pod wrażeniem pomysłowości, wszechstronności i łatwości użytkowania rozwiązania Naostage.
Dużym uwierzytelnieniem rozwiązania firmy Naostage jest fakt, że było już użyte komercyjnie. Podczas trasy koncertowej “So Floyd – The Pink Floyd Tribute”, feedback jest oczywiście pozytywny. Zachęcam do zapoznania się z materiałem wideo z tej produkcji. (Niżej)
Produkt idealnie wpasowuje się w tematykę przestrzeni immerysyjnych, wyobraźcie sobie możliwość stworzenia pomieszczenia, do którego wchodząc od razu jesteście zaimplementowani w magiczny świat audio-wizualny, kompletnie bez żadnego oprzyrządowania.
Jestem tak ciekawy tego rozwiązania, że odezwałem się już do producenta, czy dogadamy się na jakieś małe demo. Póki co działają głównie we Francji, ale widać, że jest zacięcie na świat.
Z tego co mi wiadomo, planowane są pierwsze pokazy i instalacja prezentacji w Polsce, a tego tematu nie odpuścimy, czółko!
Więcej oczywiście na stronie producenta: Naostage
Producent: Naostage