Elation odkrywa karty!

Silnik ze zmiennym CRI coraz bliżej!

W zeszłym roku na targach we Frankfurcie mogliśmy zobaczyć po raz pierwszy w formie prototypu Proteus Odeon, urządzenie typu Profile (ale nie jak te od Martina, ten ma noże…) ze zmiennym silnikiem LED dla uzyskania większej mocy lub lepszego renderowania kolorów (CRI).

O tyle urządzenie jest ciekawe, że korekcja CRI nie odbywa się za pomocą filtrów tylko samego silnika LED. Firma Elation spędziła kilka lat (jak mi tu napisali) na opracowaniu nowej technologii, łączącej diody o niskim CRI z diodami o wysokim CRI w jednej matrycy. W Filmie zamotany nową sytuacją mówię o “filtrze”, ale gadam głupoty, wybaczcie, żadnego filtra tutaj nie ma i o to w tym chodzi.

Unikatowa technologia

Cała matryca to 850W LED (6,500K) o mocy wyjściowej 30k lumenów przy CRI na poziomie 80. Technologia TruTone (tak nazywa ją producent) jest właśnie tym, co czyni to urządzenie wyjątkowe. Całość sterowania CRI odbywa się oczywiście za pośrednictwem wbudowanego kanału DMX i daje możliwości swobodnego i płynnego mieszania diod LED na matrycy w zakresie 70 do 93 CRI.

Dzięki wspomnianej technologii dostajemy urządzenie, w którym możemy sami decydować, czy potrzebna nam moc, czy dobry render kolorów.

Poprosiłem Elation o dane fotometryczne przy CRI 70 i 93 do porównania, póki co nie uzyskałem dokumentacji, jak tylko się pojawi, to uzupełnię.

Optyka, Kolory, Efekty

W sumie to na odwrót. Urządzenie klasycznie jak przy profilach miesza w trybie CMY, dodatkowo mamy liniowe CTO oraz tarczę kolorów z 5 slotami, w tym co ciekawe mamy filtr koloru UV – to dosyć ciekawe, trochę nie wierzę w takie cuda wianki, ale póki co nie mamy jeszcze możliwości sprawdzenia tego.

No i tu kończą się ciekawostki, reszta jak zwykle, prawie wszędzie. Zmotoryzowany Focus i Zoom w zakresie 5,5° do 50°, 3 tarcze gobo – 2 rotacyjne, 1 indexowalna – wszystkie wymienne. Koło animacji, 2 frosty – miękki i twardy, system wycinania oparty o 4 w pełni obrotowe noże, iris, dwa PRYZMATY (:) – 4-krotny kołowy oraz liniowy.

Całość zamknięta oczywiście w „lekkiej i kompaktowej” obudowie, całość waży „jedyne” 40,8kg i mieści się w wymiarach tułowia dorosłego człowieka. Klasa szczelności IP66.

Więcej informacji na temat suchych faktów znajdziecie oczywiście u producenta pod tym linkiem! U dystrybutora jeszcze nie, bo urządzenie nie jest dostępne w sprzedaży.

Przemyślenia

Nie ukrywam, że bardzo ciężko jest znaleźć aktualnie urządzenie, które wprowadzało by kompletnie coś nowego. Jednak jeśli spojrzeć na to głębiej to Elation staje tutaj na wysokości zadania zapowiadając autorską technologię „TruTone”. W ten sposób to odbieram – kontrola CRI na źródle światła bez filtrów jest czymś nowym, co może się przydać przy realizacjach kamerowych.

Jednak w żaden sposób nie mogę nazwać tego „game-changerem”. Jak wspomniałem urządzenie nie jest jeszcze dostępne – jak będzie to chętnie zerknę głębiej w to „TruTone” i może zmienie zdanie – póki co na papierze spoko, ale czy przydatne?

Dominik Kwiatkowski

Realizator oświetlenia aktywny w branży ponad 10 lat. Głównie zajmuje się pracą z zespołami. Współtwórca takich wydarzeń branżowych jak Light the Sky Polska, czy akcja "Niewidzialni". Ojciec dyrektor przedsięwzięcia.

Producent:
Dystrybutor:
Total
0
Shares
Poprzedni
Naostage KRATOS do pobrania za darmo!

Naostage KRATOS do pobrania za darmo!

Sprawdź jak to działa!

Następny
AV Light rośnie w siłę!

AV Light rośnie w siłę!

ChainMaster poszerza ofertę dystrybutora!

Może ci się spodobać