Jak działają opaski LED?

Niesamowity efekt świecącej publiki.

Pewnie zdarzyło Wam się zobaczyć nagrania z koncertu chociażby zespołu Coldplay na których widać, jak cała publika się „świeci”. Mi też i zacząłem się zastanawiać w jaki sposób to działa. Okazuje się, że system może być tak prosty, że aż nie do wiary.

Odpalając kompa po krótkiej przerwie od internetów wyskoczył mi ciekawy materiał właśnie dotyczący tej technologii. Załączam oczywiście poniżej, ale też opiszę to trochę.

Dystrybucja i sama opaska

Całość opiera się na zaufaniu, ponieważ przy każdym fotelu są zawieszone opaski no i tak jak technika je rozkłada, tak liczy na to, że wszystkie wrócą na miejsce. Ciekawy jaki mają nałożony margines na to ile opasek nie wróci…

Całe szczęście samo urządzenie to kilka diod LED i mały komputerek z odbiornikiem, bateryjką i kilkoma przetwornikami. Więc koszt niewielki, chociaż idąc w ilość, no wiecie. W tego typu realizacji występuje kilka możliwości sterowania opaskami.

Synał Radiowy  

Pierwsza opcja jest oparta o sygnał radiowy. Opaski są wyposażone w nadajnik i podzielone na konkretne grupy, sektory. Dzięki transmiterowi RF i odpowiedniemu oprogramowaniu takiemu na przykład jak MADRIX, czy innemu które obsługuje pixele dostajemy duże grupy pixeli do wyświetlania animacji. Minus tej technologii jest taki, że ogranicza nam dokładność animacji, bo każdy pixel składa się z wielu opasek które znajdują się w grupie, sektorze.

Ponadczasowa podczerwień

Kolejną opcja jest dość ciekawa, ponieważ korzysta z niemal 50 letniej technologii podczerwieni. Kto nie wysyłał sobie dzwonków telefonicznych celując nadajnikiem IrDa w odbiornik kolegi ten wiele stracił… Ale wróćmy. Każda opaska jest wyposażona w odbiornik podczerwieni. Co zaskakujące to sterowanie które odbywa się za pomocą ruchomych urządzeń – takich jak do światła, inteligentnych głowic. Zamiast wiązki światła emitują wiązkę podczerwieni. „Oświetlony obszar” dostaje wtedy komendy, którymi może być intensywność, kolor, czy strobo. Dokładnie to wszystko co mamy w świetle. Co ciekawe w urządzeniu zainstalowane są zwykłe gobosy. Dzięki czemu wyświetlamy opaskami pożądane kształty.

Klatki z materiału WSJ Tech Behind

Zaawansowany piksel mapping

Istnieją jeszcze inne technologie do sterowania pikselami na publice, a oczywiście w wymyślaniu to co nowszych przodują Azjaci. I tak dla przykładu podczas jednego z koncertów K-Pop ludzie mogli kupować specjalnie świecące różdżki, które rejestrowali w aplikacji, podawali sektor i miejsce, a oprogramowanie układało ich na planie animacji. Operator wtedy otrzymywał realne pole i możliwości wyświetlania treści prawie jak na ścianie LED.

Podsumowanie

Sam jestem fanem coraz to ciekawszych rozwiązań, dzięki którym można nadać niebywały wymiar przedstawieniom artystycznym, czy wydarzeniom. Poszperałem trochę w internecie i okazuje się, że coś co u Nas praktycznie nie istnieje, za oceanem jest codziennością.

I tak wspomnianą technologię można spotkać na koncertach, wydarzeniach sportowych, przedstawieniach czy eventach. Z tego co zaobserwowałem to odpowiednio użyta technologia zawsze zapewnia niesamowity klimat.

źródło: Wall Streed Journal – The Tech Behind How Concert LED Light Wristbands Work

Dominik Kwiatkowski

Realizator oświetlenia aktywny w branży ponad 10 lat. Głównie zajmuje się pracą z zespołami. Współtwórca takich wydarzeń branżowych jak Light the Sky Polska, czy akcja "Niewidzialni". Ojciec dyrektor przedsięwzięcia.


Total
0
Shares
Poprzedni
JBL Professional SRX w ModusSound

JBL Professional SRX w ModusSound

Jedną z wielu firm na Polskim rynku estradowym jest firma ModusSound

Następny
Robe Footsie1 i 2

Robe Footsie1 i 2

Poznajcie nowy wymiar „footlightu”

Może ci się spodobać