Neumann MT48

Niby nowy, a jednak bliźniak.

Świat się skończył… albo dopiero zaczął. Przynajmniej w przypadku produktów z kategorii interfejsy audio. Otóż znana wszystkim doskonale niemiecka marka Neumann GmbH (producent tak kultowych narzędzi audio jak KM184, U87, TLM103 czy Głowa Neumanna (KU100)) rozpoczęła swoją przygodę z interfejsami audio USB i to na pierwszy rzut oka – z przytupem.

MT48 – bo tak nazywa się najmłodsze dziecko niemieckiej marki zostanie zaprezentowany na tegorocznych targach NAMM 2023. Urządzenie jest pełne rozwiązań szwajcarskiej marki Merging Technologies którą grupa Sennheiser przejęła 5 w połowie 2022 roku.

Zdjęcie – Aplauz Audio

Muszę powiedzieć że już na pierwszy rzut oka czuć od tego urządzenia powiew świeżości i nowoczesności połączonego z elegancją godną raczej francuskich marek.

Na pokładzie sporo aktualnych i nie tylko technologii: kolorowy ekran dotykowy, system sterowania touch&turn, wbudowane DSP (kompresje pogłosy etc) oraz łączność cyfrowa po USB-C, ADAT i co nawet mnie trochę zaskoczyło – AES67/Ravenna.

Do tego 136dB-A zakresu dynamiki i 78dB gainu daje podstawy do stwierdzenia, że otrzymujemy jakościowe narzędzia pracy. Póki co producent o dziwo nie podał w swoich materiałach prasowych jaką częstotliwość próbkowania posiada interfejs ale nie spodziewałbym się niczego poniżej 96khz.

Zdjęcie – Aplauz Audio

Miłym  dodatkiem są też dwa niezależne nisko impedancyjne wzmacniacze słuchawkowe które pozwolą napędzić nawet bardzo prądożerne słuchawki.

A dla fanów zdalnego sterowania z komputera lub tabletu Neumann przygotował aplikację Remote Control App lub bazujące na przeglądarce internetowej oprogramowanie Web Control.  

Wrócę na chwilę do wbudowanego protokołu AES67. W dobie powszechnej cyfryzacji przestają zaskakiwać interfejsy audio z zaimplementowanymi takimi technologiami jak Ravenna, Dante czy AVB. Neumann natomiast zaczął wypuszczać kolejne modele monitorów studyjnych, które można zakupić w opcji z interfejsem AES67. To daje całkiem ciekawe możliwości routingu sygnału, nie wspominając o wyeliminowaniu strat przy kolejnych konwersjach AD/DA. A przy kupując MT48 dostajemy gratis konwerter USB-C / Ravenna.

Siedzę sobie i podziwiam ten niemiecki kieliszek z szampanem i nagle przychodzi mi do głowy: Przecież ja to już kiedyś gdzieś widziałem… I widziałem –  faktycznie tylko pod logiem Merging Technologies. Otóż MT48 jest prawie, że bliźniakiem interfejsu Anubis. Z tą różnicą, że „egipski” prekursor nie ma złączy USB-C, a całość transmisji odbywa się przy pomocy protokołu Ravenna.

Oprócz więc zmian na tylnym panelu i koloru dostajemy praktycznie to samo urządzenie pod nowym szyldem. I choć nie jestem fanem takiego działania niemniej wierzę, że dalsze kolaboracje w grupie sennheiser mogą przynieść naprawdę wspaniałe narzędzia do pracy zarówno w studio jak i może nawet live. Sam design i interfejs użytkownika trafia  do mnie bezbłędnie.

Zobaczymy jeszcze tylko czy cena katalogowa 9699zł brutto przyciągnie nie tylko fanów marki, ponieważ to już nie tani interfejs a w tym segmencie jest w czym wybierać. Więcej znajdziecie na stronie producenta.

Filip Dzięcioł

Producent:
Dystrybutor:
Total
0
Shares
Poprzedni
Adamson FLETCHER Machine

Adamson FLETCHER Machine

Spóźnieni w walce o immersyjny tort?

Następny
A&H Custom Control

A&H Custom Control

Nadszedł mocny update!

Może ci się spodobać