Wystawa Game of Thrones oświetlona przez Elation.

Czyli witajcie w Westeros!

Kto z nas nie oglądał chociaż jednego odcinka tego epickiego serialu, niech pierwszy rzuci kamieniem. Nawet moja dziewczyna mimowolnie kątem oka widziała część serii, kiedy ja z zapartym tchem wchłaniałem historię bohaterów z Westeros.

W Irlandii Północnej w miejscowości Banbridge, gdzie mieści się Linen Mill Studios, jedna z lokalizacji która służyła do produkcji serialu, powstało muzeum poświęcone widowisku jakim jest gra o tron. Game of Thrones Studio Tour to interaktywna hala o powierzchni ok. 10 tyś. metrów kwadratowych, która pozwala fanom odkrywać oryginalne dekoracje, kostiumy, rekwizyty i broń używane w serialu.

Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ jak wiemy bez światła jest ciemno, a żeby nie było ciemno zadbała marka Elation Professional wstawiając do tego studia ponad 1000 urządzeń.

Po co aż tyle światła?

Ważnym zadaniem, jakim było stworzenie projektu oświetlenia kierował John Gallagher z Lumiere Productions. Jest to jeden z czołowych irlandzkich projektantów, który współpracował z projektantami wystaw, dostawcami i innymi zainteresowanymi stronami, tak aby jak najbardziej podbić narrację wystawy oraz zapewnić klimat, który będzie współgrał z atmosferą atrakcji.

Głównym zadaniem zainstalowanego oświetlenia jest podkreślenie bogactwa szczegółów scenografii, kostiumów i rekwizytów. Ważne też było odpowiednie oświetlenie teatralne „setów”, które mają odzwierciedlać w rzeczywistości to co widzieliśmy na ekranie. (czyli na ostatni sezon można by sobie w ogóle odpuścić światło :D)  

Urządzenia Elation podbijają Westeros

W projekcie wykorzystano mnóstwo różnych opraw oświetleniowych, w tym wspomniane lampy Elation Professional w naprawdę imponującej ilości: 341 szt. Color 5 Profile™, 658 szt. SixPar 200™, 48  szt. Paladin Panel™, 29 szt. Paladin Brick™, 14 szt. Fuze Par Z120 IP™ i 6 szt. Fuze Par Z175™, co daje nam łączną ilość 1096 urządzeń. Całkiem sporo…

Sprzedaż jednostek firmie PSI odbyła się za pośrednictwem wyłącznego partnera dystrybucyjnego Elation w Wielkiej Brytanii, firmy Entedi, która zaoferowała wsparcie produktowe i zorganizowała sprzęt demonstracyjny.

Jak mówi projektant, w całym set’cie najważniejsza była niezawodność, spójność oraz możliwość precyzyjnego odwzorowania kolorów. Instalacja wymagała użycia szerokiego spektrum subtelnych wariacji bieli i temperatur barwowych. Okazjonalnie zostały użyte bardziej nasycone kolory tonalne. Silniki kolorów w Elation pozwoliły to bardzo skutecznie osiągnąć.

W całym projekcie są dwa tak zwane „konie robocze”, które ciągną większość scenografii. Jak możemy wywnioskować po ilości są to Color 5 Profile™ oraz . SixPar 200™. Te pierwsze skupiają się na obiektach wystawowych, takich jak kostiumy/manekiny i oznakowania, jednocześnie zapewniając projekcję gobo. Urządzenia SixPar 200 świetnie się sprawdzają do oświetlenia powierzchniowego, podświetlania tylnego, czy wpuszczania światła przez elementy scenografii taki jak okna w ciasnych pomieszczeniach.

Jako fan Gry o Tron nie ukrywam, że chętnie bym się wybrał sam zobaczyć tę wystawę. Nie tylko ze względu na jej tematykę, ale żeby naocznie doświadczyć jakim wyzwaniem jest stworzenie oświetlenia dla takiego przedsięwzięcia. Tutaj też odsyłam na stronę Game of Thrones Studio Tour, gdzie możecie obczaić sobie jak to wygląda. A po info o urządzeniach oczywiście zapraszam do Elation!

Dominik Kwiatkowski

Realizator oświetlenia aktywny w branży ponad 10 lat. Głównie zajmuje się pracą z zespołami. Współtwórca takich wydarzeń branżowych jak Light the Sky Polska, czy akcja "Niewidzialni". Ojciec dyrektor przedsięwzięcia.

Producent:
Dystrybutor:
Total
0
Shares
Poprzedni
Nagrody BEST of SHOW

Nagrody BEST of SHOW

AV Technology 2023 przyznane!

Następny
Metallica – wyzwania okrągłej sceny

Metallica – wyzwania okrągłej sceny

Elation Proteus Excalibur dominuję obrazek

Może ci się spodobać