Dwa tygodnie temu za oceanem miało miejsce najważniejsze wydarzenie targowe związane z naszą cudowną branżą. Oczywiście jak co roku nie na naszą kieszeń było się na nie wybrać, ale od czego mamy internet i social media.
Zapraszam do przeglądu najważniejszych i najciekawszych tegorocznych premier oswietleniowych. Zaznaczę tylko, że kolejność producentów jest kompletnie losowa, jak mi wpadały rzeczy do głowy.
Portman Lights
Tutaj akurat mieliśmy możliwość przyjrzenie się nowym urządzeniom jeszcze przed ich premierę na żywo. Mowa o Portman EVO ELEMENT wraz z łącznikiem E-CONN. Element to nic innego jak „przecięty w połowie” P2 EVO Hexaline, zaś E-CONN to taki sprytny konektor umożliwiający budowanie z nich kształtów. O samym urządzeniu udało nagrać się materiał, który wrzucam poniżej, a tutaj znajdziesz link do artykułu.
Martin
Jeśli uważałeś, że istotą kompaktowego urządzenia typu „wash” jest MAC Aura, to grubo się myliłeś. Niemiecki producent postanowił zaskoczyć rynek, wydając nowe kompaktowe urządzenie. Martin MAC ONE to urządzenie o źródle światła LED 120W i trybie mieszania kolorów RGBL.
Może zakres zoom nie jest imponujący jak na „washa” (4°-27°), ale zwróćmy uwagę na to, że urządzenie waży zaledwie 4kg. Po raz kolejny nie można odmówić Martinowi umiejętności stworzenia fajnego designu, który nadaje mu frontowa 150mm soczewka fresnela oraz 24 diody LED zainstalowane na około. Jeśli świeci jak wygląda to urządzenie jest świetnym dopełnieniem serii BOLD. Więcej infomacji – klik.
German Light Products
Po rynkowym sukcesie JDC1 przyszła pora na jego nowszą i bardziej dostosowaną do panujących trendów wersję. JDC2 IP, czyli naświetlacz, ale nie byle jaki! Urządzenie zostało wyposażone w modny ostatnio pasek strobo na środku, oparty o 84 diody LED o mocy 10W każda, z możliwością dzielenia na 12 indywidualnie sterowanych segmentów.
Jednak nie to jest głównym daniem w urządzeniu, ale jego matryca. Wyposażona w 1728 diod które tworzą dosłownie i w przenośni przepiękny „telewizor”. Urządzenie przekazuje nam kontrolę nad 12 lub 24 segmentami w telewizorze, jednak gdyby było Wam za mało to w JDC2 został wbudowany procesor video z możliwością wyświetlania ponad 100 wbudowanych efektów makro.
Jeśli dalej Ci za mało to za pośrednictwem dwóch GigaBitowych portów EtherCON możesz podłączyć swój komputer i z wykorzystaniem NDI wysłać na urządzenie co Ci się żywnie podoba. Mamy tu do czynienia również z klasą szczelności IP65, a samo urządzenie posiada możliwość ruchu w tilcie o zakresie 180°. Dane techniczne pod tym linkiem.
Kolejnym produktem, który zwrócił moją uwagę jest ekstremalnie wielka wersja impression X5, z dopiskiem MAXX (wiecie, mega, super itd.., GLP wybrało MAXX). Mamy tutaj do czynienia z 37 diodami LED o mocy 40W i trybie mieszania kolorów RGBL. Zakres zoom 3,5° do 65°, oraz klasa szelności IP65. „Patelnia” ma 38cm średnicy, przy wadze 30kg. Chciałoby się raz to powiesić i nie zdejmować…
Mam wrażenie, że taki właśnie jest kierunek – czyli studia telewizyjne, kamera, wielkie produkcje, biorąc po uwagę ilość wbudowanych systemów do zarządzania kolorami. Znajdziemy tutaj emulację żaru, 64 kolory z palety LEE, płynną regulację CTC, dodatkowo system zarządzania kolorów, w którym możemy wybrać, czy zależy nam na mocy, wysokiej jakości kolorach, czy nawet desaturację. Dane techniczne jak zwykle klik.
Claypaky
Kiedy Martin idzie w miniaturyzację, to włoski producent wręcz przeciwnie. I tak światowy debiut na LDI miało urządzenie o nazwie RHAPSODYA. Multi-funkcjonalne urządzenie typu „Profile” o mocy 1200W opartej o źródło światła LED i trybie mieszania kolorów RGBAL.
Ciężko w dwóch akapitach zmieścić wszystkie funkcje, bo naturalnie byśmy wyszli poza dwa akapity, ale z tych najważniejszych. Zoom w zakresie 6°-60°, wirtualne CTO od 2500K do 10000K i moc wyjściowa na poziomie 24k lm. Całość w niezwykle kompaktowej obudowie i wadze zaledwie 48kg,,, Resztę sprawdzicie sobie tutaj.
Warto wspomnieć, że do rodziny wodoodpornych z klasą szelności IP66 dołącza znana i lubiana Arolla (o której pisaliśmy tutaj) oraz HY B-EYE K15 – z przydomkami Aqua. Po raz pierwszy na żywo został również zaprezentowany autorski system followspot o nazwie „BuddyLight”. Więcej informacji tutaj.
Elation Professional
Tutaj jesteśmy na bieżąco, amerykański producent zaprezentował oprawy, którym już się przyglądaliśmy na łamach portalu w odniesieniu do PLASA 2023 oraz część z nich widzieliśmy w wersjach prototypowych we Frankfurcie. Proteus Odeon, urządzenie hybrydowe ze zmiennym silnikiem CRI, czy Proteus Radius – mały wariat, beam, o dużej mocy, a małej obudowie.
ChamSys
Standardowo oprócz zapowiedzi nowych funkcji softwarowych, angielska marka zaprezentowała system rozwiązań dla dystrybucji danych. GeNetix, bo tak ChamSys nazwał kolekcję swoich urządzeń sieciowych dostarcza nam całą nową gamę produktów do „networkingu”.
GN10, GN5 i GN2 to nic innego jak w pełni konfigurowalne bramki sieciowe wspierające Art.-Net oraz sACN. Co ciekawe, urządzenia po podłączeniu za pośrednictwem USB do komputera w pełni odblokowują software MagicQ. Wszystkie produkty wspierają wysyłkę LTC oraz MIDI po Ethernecie.
Dodatkowo w gamie produktów pojawiły się takie urządzenia jak switche sieciowe, rackowe, ścienne oraz rekordery DMX. Tutaj znajdziecie całą nową game produktów.
Robe
Czeski producent zaprezentował dwa kompletnie nowe produkty i jedną serię. Pierwszym z nim jest iT12 Profile – czyli już nazwa nam mówi, z jakim urządzeniem mamy do czynienia. Wyposażona w gobosy, system noży, tarcze animacyjną i inne bajery NIE-ruchoma głowica. Oparta o 500W wymienne źródło światła LED Robe TE emituje wiązkę o mocy 13k lm. Co ciekawe, Czesi chyba też zauważyli, że często pada, urządzenie posiada klasę szczelności IP65.
Drugim wyrzutem Robe jest T32 Cyc, czyli urządzenie dedykowane poświetleniu cykloram. Jak wiemy znajdzie dużo więcej zastosowań w szczególności wśród naszych kreatywnych rodków. Wyposażone w 16 diod LED o mocy 40W i trybie mieszania kolorów RGBAL. Złudnie przypomina serię CYC od Elation Professional.
Ostatnim punktem imprezy na wypasionym stoisku czeskiego producenta była premiera nowych urządzeń retro HolyPATT i MolyPATT. Okazało się, że z PATT’a jak wytniemy plecy to powstanie nowe, fajne retro, taki żarcik. A serio, oparte oczywiście o dimmowalne ciepłe żarówki LED – na papierze z pięknym shiftem imitującym wygaszanie zwykłego żaru. Jakbym wcześniej je widział to bym się uśmiechał, żeby wziąć na kolędy na które właśnie jadę.
ADJ
Marka ta wydaje się, że chciałaby dostarczać rozwiązania szyte na każdą miarę, Jednak, gdy zadzwoniłem kiedyś o bramkę na testy okazało się, że jej brakuje. Tak ku mojemu zdziwieniu i miłemu zaskoczeniu ADJ prezentuje swoje rozwiązanie do dystrybucji danych.
NET 8 jest to 8 portowa bramka wykonana w technologii PoE kompatybilna z protokołami DMX, RDM, Artnet i sACN. Urządzenie będzie dostępne w sprzedaży od 1 kwartału 2024 roku.
Podsumowanie
Nie ma co ukrywać, w social media padają wyrażenia game-changer i takie różne inne optymistyczne hasła. Kilka fajnych nowości jest, ale to bardziej wyścig producentów, niż prawdziwe „game-changery”.
Nie da się ukryć również, że tyle tego jest, aż pokuszę się chyba o drugą część przeglądu!
Producent: ADJ,ChamSys,CLAYPAKY,Elation Professional,German Light Products,Martin,Portman,RobeDystrybutor: ADJ Polska,AV Light,P.S. Teatr,Prolight Sp. z o.o.,Stage Source