Gafer i czarna szmata…

Ale to wszystko opowiadał kolega.

W sieci możemy napotkać memy i strony humorystyczne poświęcone wszelakim eventom. Kto zna branże i zdążył wyrwać sobie już włosy (nie w teatrze) wie że chodzi głównie o tzw. Firmówki. Mamy więc taką : ‘’Trytkę i gafer jako elemnty trzymające wszechświat w kupie’’ czy ‘’Typowa Monika event menadżer’’. Na nich i tego co kolega powiedział będę opierał tę opowieść bo przecież nie na swoim doświadczeniu. Ja mam same miłe doświadczenia i złego słowa na nikogo powiedzieć nie mogę.

*Tekst ma na celu jedynie bawić, jest to forma satyry, jeśli wszystko bierzesz do Siebie, to możesz tutaj skończyć czytanie.

O co tyle krzyku ? Na drodze między klientem a firmą zajmującą się techniczna obsługą zazwyczaj stoi firma eventowa. Tam też właśnie pracuje przysłowiowa Monika choć może być to równie dobrze Patrycjusz. Problem zaczyna się gdy ów menadżer posiada mały zakres wiedzy technicznej o sprzęcie z jakiego korzystamy.

Ja jednak jestem tu aby bronić Monikę* i Patrycjusza* i wyjaśnić bzdury jakie krążą w naszej branży.

*Zbieżność imion przypadkowa!

Syzyfowe prace..

Zacznijmy od znanego z memów podejścia do ekipy technicznej. Nie wiem skąd wzięły się historie o traktowaniu ekip jak ‘’bydła’’. Że niby jeść nie dają, a jak dadzą, to trzeba czekać aż ludzie zjedzą. Skąd te opowieści o hotelach niskiej jakości, a nawet ich braku. Ludzie to są bzdury! Mój znajomy opowiadał, że firma eventowa na jednej z imprez na Mazurach wynajęła dla ekipy domki letniskowe zaraz obok 5 gwiazdkowego hotelu w którym był event. Wszystko po to aby mieli blisko do pracy. Tak właśnie, żebyś do pracy blisko miał jeden z drugim! A to że zima była i ogrzewania brak to weź się uspokój. Rano słońce w okiennice zaświeci i będzie ciepło.

Co do jedzenia jeśli jesteście głodni to mam pytanie. Wy tam do pracy przychodzicie czy na obiad do restauracji? Zresztą zawsze możesz przywdziać koszulę i wtopić się w tłum przy szwedzkim stole. Jeśli nie masz to poczekaj aż zje ten w garniturze człowieku! Po imprezie możesz zapytać w kuchni czy to co i tak wyrzucą można zjeść.

Kreatywność event menadżerów to to, co lubimy najbardziej. I tu nasz kraj ma się czym chwalić bo jeśli Niemiec stwierdzi że nie da się czegoś zrobić to u nas znajdzie się masa firm które się tego podejmą. Wniesienie ciężarówki sprzętu po schodach na 6 piętro to żaden problem. Najważniejsze że  jest ładny widok z okna. Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Spełniamy marzenia. Pamiętajcie również że większość sprzętu wyposażona jest w system: ‘’montuje się’’ lub ‘’wnosi się’’. Są to rewolucyjne systemy umieszczane w większości urządzeń w naszym kraju i zgodne z normą „Invisible Force”.

Gafer, taker i szmata – ale nie koniecznie czarna!

Jeśli już sprzęt znalazł się na 6 piętrze nie szczędź gafra i czarnej szmaty przyjacielu! Pamiętajcie aby kolor gafra dobrany był do koloru powierzchni na której kleicie. Wspomniana norma „Invisible Force” nadal obowiązuje. Kable i sprzęt nie mogą rzucać się w oczy. Ani razić. Nie po to klient zapłacił żeby na to patrzeć. Za tyle pieniędzy też byś nie chciał. Masz swój ulubiony kolor? Otóż Pan prezes też więc postaraj się żeby dominował przez całą imprezę.

Wiecznie niewyspana ekipa techniczna. Moi znajomi często o tym powtarzają. Moje odczucie jest inne, prawda jest taka że ciężko chodząc przy scenie nie potknąć się o zakamuflowanego jegomościa owiniętego w pokrowce od nagłośnienia. I wszędobylskie hamaki niczym sieci pajęcze oplatające scenę czekające aż upoluje się na nie darmowa pizza.

Jeśli już tyle śpisz przyjdź wcześniej rano na próby. Pomysły w głowach event menadżera kłębią się całą noc by rozkwitnąć tuż przed początkiem imprezy. To logiczne gdyż po co, co chwilę coś poprawiać skoro można raz a dobrze. Bądź przygotowany na przesunięcie sceny. Co się dziwisz że stoi metr za daleko? Nie kompromituj się. Zamontuj kółka.

Ileż nasłuchałem się o tym co dzieje się na imprezach firmowych. Kolega mówił. Otóż dzieją się takie rzeczy jak, a co Cię to obchodzi nikczemniku! Co się dzieje na eventach na eventach pozostaje. Zresztą wierutnym kłamstwem są rzekome libacje i ekscesy miłosne. Nic takiego nie ma miejsca. Przestańcie wymyślać ludzie bo naprawdę… Z resztą to nie wasza sprawa!

Nie tylko wiedza! Wyglądać też musisz!

Jak Ty wyglądasz człowieku! Pamiętaj że jeśli masz zamiar pracować przy realizacji eventu wyglądaj jak należy. Po to organizator dba o Twoje najedzenie i wypoczęcie żebyś tak też wyglądał. Znajomy opowiadał, że realizatorzy zajmują się też montażem i demontażem i podczas gdy reszta śpi po krzakach oni muszą pracować. Oczywiście to nie prawda. Realizator zajmuję się realizacją jak sama nazwa profesji mówi. Nie może być inaczej. Jeśli jest inaczej to znaczy że tak chcieliście i to Wasza wina.

Bądź wyrozumiały. Dla wielu osób z firmy dla której produkujecie event przemówienie lub wykład z pokazem slajdów to występ życia. Postaraj się pamiętać o wszystkim o czym mogli zapomnieć. Za to Ci płacą. I pamiętaj że na Twoje miejsce czeka dziesięciu innych z niższą stawką i własnym ubezpieczeniem zdrowotnym i emerytalnym w pakiecie.

Jesteś realizatorem światła i nie wiesz jak zrobić ‘’ładnie i kolorowo’’, ‘’tak z wystrzałem’’, ‘’tak inaczej’’, ‘’no tak żeby było wow’’, ‘’tak o’’? To co Ty tu człowieku robisz! Poza znajomością każdego odcienia czerwonego musisz wiedzieć jak zrobić „WOW”! Jeśli nie wiesz to zapraszam wkrótce na mój wykład z tworzenia efektów pt. ‘’Kręcioły i mrygacze dla początkujących’’. Nie dziw się że pani Monika nie potrafi opisać słowami jaki efekt chce osiągnąć. Tego się nie da opisać słowami przyjacielu.

Mam nadzieję, że tym artykułem zażegnałem odwieczne spory i niesnaski. Pozdrawiam z pracy gdzie popijam teraz herbatkę w 5 gwiazdkowym hotelu w którym też śpię. Z racji że event trwa 4 godziny idę zaraz do SPA podczas gdy sprzęt będzie się demontował. Cześć

Kamil Borzeski

Realizator oświetlenia, pasjonat nowych technologii i multimediów. Lubujący się w satyrze i śmieszkowaniu, ale nie tracący przy tym merytorycznego spojrzenia.


Total
0
Shares
Poprzedni
Shure GLX-D+

Shure GLX-D+

Coraz szersza oferta w segmencie mid

Następny
Avolites D9 i premiera T3

Avolites D9 i premiera T3

W końcu to jakoś wygląda!

Może ci się spodobać