W latach 2022-2023 marka Elation bardzo duży nacisk kładła na odróżnienie jej od ADJ, mimo bycia związanym w ADJ Group. W tym czasie dostaliśmy serię urządzeń „SOL”, czy KL, które z zamysły były urządzeniami dla średniego rentalu.
Podjęte próby spaliły na panewce, a powstałe urządzenia dalej nie mieściły się w budżetach większości firm. Próby wyglądały trochę tak jakby Bugatti próbowało zrobić auta dla klasy średniej.
Tak naturalnym torem Elation dalej robi urządzenia na które w większości przypadków nie będzie stać połowy Europy ale pracuje też nad innowacyjnymi technologiami w oświetleniu które znacząco przyspieszają rozwój rynku. Czego nie mówić co roku dostajemy od Amerykańskiego producenta kilka fajnych innowacji i produktów, które na pewno inspirują.
Seria Paragon
Zacznę od najświeższej oprawy, czyli nagrodzonego za innowację podczas LDI2024 profila Paragon. Dostępny w dwóch wersjach mocowych wyposażony jest w białe źródło światła LED o mocy kolejno 550W (wersja S) i 900W (wersja M). Skupię się tutaj na wersji „S”, która mogłaby bardziej zainteresować nasz rynek. Jeśli chodzi o M’kę to jest ona większa, ale technologie i funkcję na ogół ma te same.
W kompaktowych 20kg wnętrznościach (IP54) Paragon’a S został umieszczony system mieszania kolorów CMY oparty o tarcze, tarcza CTO, 7 dichronicznych kolorów z tarczą UV. Warto wspomnieć o technologii TruTone, dzięki której mamy pełną kontrolę nad naszym CRI w zakresie od 72 do 93. (Wstępnie pisaliśmy o niej w tym tekście).
Zmotoryzowana optyka pozwala na sterowanie wiązką w zakresie 5° – 50° dla soczewki profilowej, która jest w standardzie. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ opcjonalnie możemy się wyposażyć w soczewkę PC, której zakres będzie 6° – 45° lub Fresnel 8° – 50°. Tutaj w zależności od naszych preferencji pola odcięcia, samego wyglądu soczewki, czy rozchodzenia się wiązki mamy dość dużą dowolność.
Klasycznie dla urządzeń typu profile dostępne są 4 noże kadrujące, z pełnym wycięciem dla pojedynczego noża, indexowaniem w zakresie +/-40° oraz obrotem całego modułu +/-120°.
Reszta to klasyki gatunku, czyli dwie tarcze gobo, jedna wymienna rotacyjna, druga metalowa. Tarcza animacji (zamienna na trzecią tarczę stałych gobo), podwójna pryzma i podwójny Frost (miękki i twardy) uzupełniają gamę funkcji.
Seria Pulse
Jest to odpowiedź Elation na zapotrzebowanie rynku w urządzenia typu listwy i stroboskopy LED. W gamie produktów możemy znaleźć takie urządzenia jak klasyczne strobo FX (Pulse Panel) oraz wersję ruchomą (Pulse Panel FX). Pulse Bar w wersji L i S to nic innego jak dobrze nam znane listwy LED z paskiem strobo w środku.
Pulse Panel został wyposażony w 1152 sztuki diod LED 1,5W RGB podzielonych na 24 sekcje. Dodatkowo 432 sztuki diod 5W o zimno białym kolorze, służące do generowania efektu strobo – podzielone na 48 sekcji kontroli (po 12 sekcji dla stref ramki urządzenia – góra, dół, oraz dwie sekcje na około małego paska strobo na środku). Ostatnią strefą jest mały pasek RGB po środku urządzenia, gdzie każda z 96 diod sterowania w 12 sekcjach generuje 1.5W/dioda.
Wersja z dopiskiem FX to nic innego jak główne urządzenie zamocowane na ruchomej podstawie, która daje nam możliwość kontroli w tiltci’e o wartości 180°, ale też możliwość nieskończonego obrotu urządzenia o 360° i nie mylić tutaj z panoramą!
Fuze Teatro
Ostatnie urządzenie, które przykuło moją uwagę nie ze względu na swoje funkcję, ale na swoją konstrukcję. Dostajemy urządzenie typu profile oparte o źródło światła RGBMA LED o mocy 480W w technologii full spectrum*.
Klasycznie dwie tarcze gobo (jedna wymienna), cztery noże kadrujące o zakresie rotacji +/- 60°, podwójny Frost (miekki i twardy), dwie pryzmy, zoom w zakresie 7° – 50° i wspomniana wcześniej technologia TruTone.
Co wyjątkowego to sama konstrukcją urządzenia, która jest bezwiatrakowa. Chłodzenie urządzenia jest w 100% konwekcyjne co powoduje, że osiąga niesamowite wyniki jeśli chodzi o generowany hałas. Generowany hałas w momencie zapalenia modułu LED i pozostawienia urządzenia w jednej pozycji jest deklarowany na poziomie 19dB(A). Generalnie głośniej masz przy zamkniętych oknach w mieszkaniu mieszkając na obrzeżach miasta.
Muszę przyznać, że chyba faktycznie są dumni ze swoich osiągów bo tak dokładnych danych akustycznych nigdy nie widziałem jeśli chodzi o urządzenia oświetleniowe. Polecam zapoznanie się z dokumentem bo jest naprawdę interesujący. Zostało sprawdzone generowanie dla każdej z dostępnej funkcji w urządzeniu w 2 wariantach – tryb ultra cichy i najszybsza responsywność. Dokument możecie zobaczyć tutaj.
Podsumowanie
Choć Elation raczej nie przeskoczy ADJ popularnością na rynku pół-profesjonalnym jak kiedyś mieli ambicję to nie można zarzucić im bezczynności. Co roku dostajemy od producenta coraz to nowsze, bardziej zaawansowane technologie. Możliwe, że niektóre z nich wyznaczą kiedyś trendy.
Producent: Elation ProfessionalDystrybutor: P.S. Teatr