Zajrzyjmy na chwilę w świat nocy polarnej i krainy wiecznego śniegu – chociaż na obrazkach możemy pooglądać. W grudniu w parku rozrywki Särkänniemi w Tampere w Finlandii odbył się inauguracyjny Festiwal Światła i Sztuki Valkea o nazwie “Step Into The Light”. Wydarzenie przekształciło park w wciągającą sferę sztuki, angażując zmysły urzekającymi instalacjami sztuk wizualnych, łączącymi światło, muzykę i występy na żywo.
Kierownictwo kreatywne i produkcję festiwalu objął fiński artysta Kari Kola, znany ze swojego doświadczenia w sztuce światła przez ponad dwie dekady i kluczowej roli w ponad 2000 projektów. Uznawany za pioniera w dziedzinie sztuki świetlnej, Kola ma w swoim portfolio obszerne prace plenerowe, nawet w trudnych warunkach.
Inspiracją dla “Step Into the Light” było dzieło sztuki świetlnej autorstwa artysty i projektanta Michela Suka z 2017 roku. Suk, holenderski technik światła i artysta z doświadczeniem w oświetleniu dla teatru, telewizji i występów muzycznych, w swojej twórczości czerpie inspirację z architektury i muzyki. Odegrał wiodącą rolę w setkach dużych projektów na całym świecie, w tym na festiwalach światła, takich jak GLOW Festival, gdzie poznał Kolę.
Klasa szczelności wymagana!
Na Festiwal Valkea Suk zaadaptował “Step Into the Light”, wykorzystując 24 ruchome głowy Proteus Hybrid z Elation zamontowane na szczytach pionowych wież w układzie kołowym. Potrzebowali urządzenia, które mogłoby emitować bardzo wąską, mocno skupioną wiązkę, a jednocześnie pozostawać niezawodnym w ekstremalnie niskich temperaturach. Niedopuszczalne było również stosowanie jakichkolwiek zabezpieczeń przed warunkami atmosferycznymi.
“W przeszłości prezentowałem tę pracę kilka razy i na początku trudno było znaleźć oprawy IP65, więc użyliśmy kopułek, które nie są idealne, ponieważ rozpraszają światło” – wyjaśnia. “Kari szukał świateł, które sprostałyby tym ograniczeniom i natrafił na Proteus Hybrid”. Wypróbowany i przetestowany w projektach na całym świecie od 2017 roku, Proteus Hybrid dawał gwarancję, że wszystko pójdzie gładko.
Wyzwanie koncepcyjne
Suk wyjaśnia, że światła muszą być w równej odległości od siebie i dokładnie prostopadłe do podłoża, w przeciwnym razie występują przesunięcia. “W pewnym sensie jest to prosta koncepcja, ale jeśli nie jest prawidłowo wykonana, to efekt jest niesatysfakcjonujący. Jeśli zaś przyłożymy się do korekcji pozycji fizycznej urządzeń jak i dokładne ustawienie pozycji z poziomu kontrolera to rezultatem są piękne wzory, które wyglądają jak stara gra w spirograf. Wszystkie światła są skierowane kierowane na punkt w środku, a następnie można wycelować w punkt nieco wyżej, aby uzyskać piętra punktów krzyżowych. Możliwości jest mnóstwo”.
Suk współpracował przy projekcie z projektantem i międzynarodowym producentem imprez Basem Kemperem. Wykonał on konfigurację i kalibrację z drobiazgową precyzją, pracując przy pogodzie -20 stopni Celsjusza. “Kalibracja musi być wykonana z niezwykłą dokładnością, a Bas wykonał świetną robotę”.
Pomimo początkowych obaw o to, czy oprawy wytrzymają fińską pogodę, Proteus Hybrid okazał się stabilny i niezawodny przez cały festiwal. Cały Valkea Art & Light Festival okazał się spektakularnym sukcesem, wnosząc światło, radość i niezwykłe przeżycia w najciemniejszą porę roku.
Producent: Elation ProfessionalDystrybutor: P.S. Teatr